Univerzitná kvapka krvi: Pre niekoho pár kvapiek, pre iného život

Univerzitná kvapka krvi: Pre niekoho pár kvapiek, pre iného život

1496
0
ZDIEĽAJ

Už niekoľko rokov sa Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského zúčastňuje peknej a hlavne zmysluplnej akcie Univerzitná kvapka krvi. Tentokrát majú možnosť darcovia pomôcť 14. až 16. novembra od 8:00 do 11:00.

„Hlavným organizátorom akcie je Univerzita Komenského, ktorá to všetko zastrešuje. Jednotlivé odbery sa uskutočňujú na jednotlivých fakultách, ktoré prejavia svoj záujem. Bohužiaľ sa tak tento rok stalo len v prípade šiestich fakúlt z trinástich. Poďakovať sa treba aj hlavným sponzorom: Nestlé, VšZP, Fann parfuméria, Rajo, Mitická, DRU a Doktor Oetker. V neposlednom rade musím spomenúť Študentskú časť Akademického senátu, ktorý sa podieľajú na organizácii vo veľkej miere a vykonávajú tú „mravenčiu“ prácu,“ odhaľuje pozadie organizátorka akcie Nikol Pintérová, ktorá prikladá ruku k dielu už druhý rok.

Práve Prírodovedecká fakulta patrí dlhodobo medzi najúspešnejšie čo sa týka počtu darcov. Aj počas tohto siedmeho ročníka sa očakáva účasť okolo 180 ľudí. Dôležitou informáciou je tá, že účasť je povolená širokej verejnosti a teda nie len študentom konkrétnej školy. Problém môže nastať vtedy, ak potencionálny darca trpí alergiou alebo užíval pred nedávnom antibiotiká. Denne dokážu zdravotníci prebrať približne 60 darcov.

kvapka-krvi-2016

Nikol prezrádza aj priebeh tohto procesu. „Krv na našej fakulte môžete darovať do 14.11. do 16.11. v časoch od 8:00 do 11:00 v miestnosti B1-322. Darcovia najskôr vyplnia dotazník, v ktorom sú základné informácie o ich zdravotnom stave. Následne sa vykonajú krvné testy, ktoré určia zdravotný stav podrobnejšie a posledným krokom je vyšetrenie lekárom, ktorý sa nachádza priamo na fakulte. Ten vám zmeria tlak a konzultuje vašu schopnosť alebo neschopnosť darovania krvi. Následne prichádza k samotnému odberu.“ 

Akcia prebieha v uvoľnenej atmosfére, ktorú garantuje aj príjemné prostredie. Kto sa tejto akcie zúčastní ako darca alebo spoluorganizátor, často svoju návštevu o rok zopakuje. To je prípad aj Nikol. „Každý z vás sa asi pýta, prečo by som mal práve ja ísť na Kvapku krvi a darovať svoj čas a krv niekomu koho nepoznám? V prvom rade preto, že nikdy nevieme, či náš blízky nebude potrebovať túto najcennejšiu tekutinu, prípadne sa do takej situácie môžeme dostať aj my sami. Tak neváhaj a príď! Buď aj ty UK pozitív a dúfam, že sa vidíme v pondelok o 8:00.“

Autor: Miloš Toporcer

Športový fanatik a extrovert najvyššieho stupňa. Šefredaktor a spoluzakladateľ webu hlasludu.sk.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ