Slovenské ranče: Užite si krajinu v štýle Divokého západu

Slovenské ranče: Užite si krajinu v štýle Divokého západu

2619
0
ZDIEĽAJ

Preneste sa na Divoký západ a vychutnajte si jazdu na konskom chrbte v čarokrásnej slovenskej prírode. Zatvorte oči a predstavte si, že sa preháňate po nekončiacich pláňach a lúkach, vo vlasoch vám veje vietor a vy si sedíte v konskom sedle ako pravý kovboj. Že to nie je možné? Práve naopak, slovenské ranče vás presvedčia o tom, že Divoký západ si môžete užiť aj priamo pod Tatrami.

Obyvatelia miest v ostatnom čase čoraz viac vyhľadávajú možnosti, kde by mohli stráviť pokojný víkend plný oddychu a relaxu. Chcú spoznávať ľudové tradície a remeslá, starať sa o zvieratá či oddýchnuť si pri pestovaní ovocia a zeleniny. V našom článku vám prinášame pár tipov, kde by ste mohli stráviť leto s deťmi alebo priateľmi a rozhodne to neoľutujete. Tentokrát sme sa zamerali priamo na ranče zo Slovenska, kde zažijete western na vlastnej koži.

Ranč pod Ostrou Skalou – Dobšinská ľadová jaskyňa

540684_10150778474458453_1941782972_nRanč je vstupnou bránou národného parku Slovenský raj a v jeho blízkosti sa nachádza známa Dobšinská ľadová jaskyňa. Objekt je postavený vedľa hlavnej cesty smerom z Popradu do Rožňavy, takže ho uvidíte už z diaľky. Zaoberá sa predovšetkým chovom koní rôznych plemien, ale aj chovom kráv. Keďže ide o ranč, kde sa nachádza množstvo koní, tak je samozrejmosťou, že jazdenie na nich je prioritou číslo jedna. Okrem klasickej vychádzky si môžete zajazdiť aj v ohrade či prejsť sa na saniach a koči. Jednou z ponúk je aj možnosť zúčastniť sa prác priamo na ranči. Ide napríklad o ošetrovanie koní, hovädzieho dobytka, rúbanie dreva či pomoc pri výrobe sena. Atmosféru dotvára krásna príroda a množstvo príležitostí na trávenie voľného času v okolitej prírode. 1511498_10152085515150239_671081896_oVyužiť môžete aj ponuku na táborenie, stanovanie a požičanie bicyklov. V blízkej tesnosti ranča sa nachádza lanový park Tarzánia, čiže si môžete zaliezť aj v korunách stromov. Príležitostí na využitie voľného času je to naozaj neúrekom. Okrem klasického jazdenia na koni sa nachádza v priestoroch areálu aj ubytovacie zariadenie, ktoré je ladené do amerického štýlu motelu. V apartmánoch pripomínajúcich Divoký západ sa vyspíte naozaj skvelo. V budove sa nachádza aj reštaurácia, ktorá je ladená v štýle westernového saloona. V jej vnútri sa nachádza jednoduché drevené zariadenie, ktoré sa vám bude rozhodne páčiť. Z jedálneho lístka sa medzi jedinečnejšie jedlá zaraďuje napríklad fazuľový či baraní guláš, pikantné bravčové soté v zemiakovej placke či miestna špecialita Steak Ostrá Skala.

Ranč u Bobiho – Nový Tekov

172220_175791075798055_6665339_oPribližne 15 kilometrov od Levíc v dedinke Nový Tekov sa nachádza ranč, ktorý vznikol v miléniovom roku 2000. Ponúka možnosť aktívneho využitia voľného času pre milovníkov koní, športu, relaxu a v neposlednom rade aj krásnej prírody. Hlavnou relaxačnou atrakciou je jazda na koňoch, či už ide o jazdu v sedle, na koči alebo v zime na saniach. V konskom sedle sa môžete prejsť po brehoch rieky Hron, ktorý tečie len pár metrov od ranča. Samozrejmosťou je, že v priestoroch ranču sa môžete naučiť aj jazdiť. Je pripravený výbeh, v ktorom pod dozorom skúsených učiteľov jazdenia už čoskoro spravíte svoje prvé kroky na konskom chrbte. Súčasťou ranču je aj gazdovský dvor plný zvierat. Prídu si tu na svoje najmä deti z mesta, ktoré sa s domácimi zvieratami horse-419738_1280 (1)nemajú možnosť každodenne stretnúť. Nachádzajú sa tu kravy, ovce, somáre, kozy, kačky, bažanty, prepelice, ale aj prasatá, zajace a sliepky. V areáli sa nachádza aj tenisový kurt, minigolf, bowling, kolkárska dvojdráha, ihrisko na plážový volejbal, vonkajší bazén, sauna a solárium. Ubytovanie je možné v štyroch penziónoch. Šéfkuchari vás zas potešia, pretože výber jedál je naozaj pestrý. Spomenieme napríklad špeciality ako špíz z lososa s cherry paradajkami na červenom korení, zubáč s ružičkovým kelom a baby karotkou, grilovaný kurací steak špikovaný cesnakom a enciánom, kŕmená husacia pečeň s jablkom a lokšami či špeciality podniku ako Sen hladného rančera či Pochúťka pravého trampa. Táto lokalita je vhodná nielen pre rodiny s deťmi a priateľov, ale aj na rodinné oslavy, svadby či stretnutia.

Ranč Breziny – Pavlovce

10178089_10152378445440239_3479128053757163925_nĎalší ranč sa nachádza na východe Slovenska, v blízkosti mesta Hanušovce nad Topľou pri malebnej dedinke Pavlovce. Maličký ranč je situovaný na úpätí Slanských vrchov vo Vranovskom okrese. Aj keď rozlohou patrí medzi menšie ranče, tak na kráse a úspechu mu to určite neuberá. Narodili sa tu desiatky žriebät, svoju kariéru tu potvrdilo mnoho jazdcov a chovateľov. Denne sa tu stretáva množstvo jazdcov, chovateľov, ale aj návštevníkov, ktorí si chcú na koňoch zajazdiť. Okrem klasického jazdenia na koni je toto miesto aj azylovým domovom pre staršie alebo ťažko zranené kone, aby tu prežili svoju starosť, prípadne sa doliečili. Na ranči sa v septembri bude konať už tretí ročník Východoslovenskej výstavy koní všetkých plemien. Najpopulárnejšou akciou sú však Furmanské preteky o Pavlovskú podkovu, ktoré už majú viac ako dvadsaťročnú tradíciu. Počas týchto dní do priestorov areálu ranča zavíta viac ako 3 000 návštevníkov. Najmä počas tohto podujatia sa tu oplatí prísť, pretože zažijete kone priamo v akcii a tým menším sa to bude rozhodne páčiť.

Ranč na Striebornom jazere – Galanta

190247_10151456948911124_582715007_nV blízkosti juhoslovenského mestečka Galanta sa nachádza ranč, ktorý má názov priam filmový. Ide o Ranč na Striebornom jazere, v priestoroch ktorého sa budete cítiť naozaj príjemne. Okrem klasického jazdenia na koni máte k dispozícii aj čosi navyše. Určite vás zláka rodeo, teda súťaž medzi kovbojmi a stádami na dobytčích cestách,  či western šou. Na ranči sa chová viac ako 30 koní westernových plemien. Okrem nich tu nájdete aj množstvo dobytka či priestory na rybolov. Miest na ubytovanie je tu dostatok a rovnako vás poteší aj miestna reštaurácia. Tá je zariadená v útulnom western – country štýle a jedálny lístok by sa dal nazvať tiež takým westernovým 🙂 Tešiť sa môžete na pečený zemiak v alobale plnený slaninkou, cibuľou a kyslou smotanou, 219px-Icelandic_Horses,_Borgarnes,_Icelandzemiakové knedle plnené údeným mäsom s kyslou kapustou a opečenou slaninkou, Bavorské pečené koleno s chlebom, horčicou a chrenom či na Rančerov steak s anglickou zeleninou a pečeným zemiakom v šupke. Ranč na Striebornom jazere vám ponúka jazdeckú školu, kde vás naučia základy jazdenia na koni. Súčasťou ponuky je aj ustajnenie koní, kde sa o vaše štvornohé zvieratá postarajú naozaj výborne či výcvik mladých koní. Častým lákadlom pre milovníkov jazdectva a oddychu na ranči sú spoločenské akcie ako Vianočný večierok či rodinné pikniky. Takže, ak pochádzate zo širšieho okolia, tak v najbližšom období určite zavítajte na ranč, ktorého názov je priam očarujúci.

Lunterov ranč – Kráľová

1890522_10152363435407248_5243409411724437114_oRekreačná oblasť Kráľová, ktorá sa nachádza približne osem kilometrov od Zvolena je významná najmä tým, že sa tu nachádza ranč. Príroda obklopená pohorím Javorie je ako stvorená na vychádzky na koňoch. Ranč ponúka westernové jazdenie pre všetkých, či už začiatočníkov, pokročilých či skúsených jazdcov. Ranč je otvorený nonstop. Okrem chovu koní sa ranč špecializuje aj ako chovná stanica pre psov. Od roku 1983 sa zaraďujú medzi držiteľov poľovníckych psov národného plemena Slovenských kopov. Ranč je významný aj tým, že počas leta usporadúva denné, ale aj pobytové tábory vo svojich priestoroch. Pokiaľ chcete, aby sa vaše deti naučili jazdiť na koni, hádzať lasom, plieskať bičom, strieľať z luku, športovať a starať sa o kone, tak ich počas leta prihláste do tohto jedinečného tábora. Uvidíte, že domov sa vrátia s endorfínom v krvi, vybehané a s jedinečným zážitkom.

532915_10151261910815239_909387248_nRanče, to nie sú len jazdy na konskom chrbte, ale aj mnoho iného. Čarokrásna príroda, muži a ženy v kovbojských klobúkoch a čižmách, plieskanie bičom, chutné westernové jedlo či pravé rodeo. Taktiež tu môžete stretnúť priateľov s rovnakými záujmami alebo si len tak oddýchnuť od každodenného stresu. Slovenské ranče prinášajú mnoho, stačí ich už len navštíviť.

Autor: Simona Ivančáková, Foto: Fanpage na Facebooku: Ranč pod Ostrou Skalou, Ranč u Bobiho, Ranč Pavlovce, Ranč na striebornom jazere, Lunterov ranč, Wikipedia.org

Žurnalistka, ktorá sa nestratí takmer v žiadnej téme. Venuje sa predovšetkým športu, cestovaniu a kultúre.Vo svojom voľnom čase rada fotí ľudí a reportáže, cestuje a píše. Miluje smiech, slnko a slnečnice.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ