Patty Image & Lenka: Vlogovanie je náš životný štýl

Patty Image & Lenka: Vlogovanie je náš životný štýl

10125
0
ZDIEĽAJ

YouTube sa stal preslávenou doménou nespočetného množstva dennodenne pribúdajúcich videí od vlogerov z celého sveta. Natáčanie a následné uverejňovanie vlastných videí naberá ako činnosť na svojej popularite každým dňom viac a viac, a to aj u nás na Slovensku, kde to ešte pred pár rokmi bolo čistou raritou. O tom, do akej miery dokáže vlogovanie zmeniť život a čo všetko so sebou prináša, nám porozprávali dve známe vlogerky z Košíc, Lenka (25) a Patty Image (27), ktoré majú na svojich kontách v súčasnosti desaťtisíce odberateľov.

Jedna sa profesionálne venuje vizážistike, druhá informatike, napriek tomu vás však spája spoločná záľuba, vlogovanie, ktorú obe považujete za svoj životný štýl. Ako dlho sa tomu venujete a čo vás motivovalo k tomu, aby ste s tým vôbec začali?

Patty Image: S dnešným dňom je to presne 930 dní, keďže prvé video som uverejnila 12. júla v roku 2013. V mojom prípade šlo skôr o spontánny nápad v čase, keď som určité obdobie žila v Amerike, a tak som si jedného dňa povedala, že to skúsim. Páči sa mi, že je to niečo, čo si môžem organizovať ja sama, že môžem natáčať čokoľvek mi len napadne a predovšetkým, že svojimi videami pomáham ľuďom.

Lenka: S natáčaním a uverejňovaním videí som začala už v roku 2012. Bolo to v čase, keď som písala bakalársku prácu a chcela som sa nejakým spôsobom odreagovať. Ako študentka informatiky som musela vytvoriť aj nejaký program, aplikáciu alebo hru. Bolo by mi ľúto, že ročná práca, ktorej som sa mala denno-denne venovať, by bola po obhajobe odložená a zapadnutá prachom. Chcela som zanechať aspoň kúsok práce, ktorý by bolo aj vidieť. Na základe toho som si založila spočiatku blog, neskôr som začala natáčať samotné videá. Chcela som to vyskúšať, bolo to vtedy na Slovensku niečo úplne nové a zaujímavé. Vďaka videám sa totiž dokážete spojiť s obrovským množstvom ľudí a osloviť ich.

Lenka, teba si môžeme pamätať ešte z tvojho niekdajšieho kanálu L3nChannel. Pred približne dvomi rokmi si sa rozhodla s vlogovaním skončiť a len pred pár dňami si verejne oznámila, že sa opäť vraciaš „na scénu“ aj s novým názvom Lenka. Čo ťa k tomu viedlo?

Odísť som sa rozhodla z viacerých dôvodov. Tak som to cítila a chcela som skončiť. Napriek tomu mi však vlogovanie stále chýbalo. Nakoľko sa teraz situácia zmenila, rozhodla som sa opäť to skúsiť. Reakcie mojich odberateľov boli veľmi pozitívne. Všetci sa môjmu návratu tešia a aj na základe toho viem, že to bol dobrý nápad a bude to stáť za to. A čo sa týka zmeny názvu môjho YouTube kanálu z L3nChannel na Lenka, predchádzajúci názov úzko súvisel s mojím blogom. Keďže sa chcem tento krát venovať výlučne videám, respektíve vlogovaniu, zjednodušila som ho.

Patty, ako reaguješ na Lenkin návrat? Je niečo, čo by si jej rada odkázala?

Srdečne gratulujem a teším sa s ňou. Myslím, že spoločné video by mohlo byť určite super (úsmev).

Sledujete aj iných slovenských alebo zahraničných vlogerov, respektíve máte nejaký vzor?

Patty Image: Mojím vzorom v živote sú moji rodičia, no, samozrejme, sledujem veľmi veľa youtuberov, či už našich slovenských, českých, alebo zahraničných. S mnohými z nich sa poznám osobne a v takom prípade už potom vnímam ich prácu trochu inak. Vždy ale myslím na to, že sú to obyčajní ľudia so svojimi snami, cieľmi a v neposlednom rade veľkým a dobrým srdcom.

Lenka: Sledovala som ich veľmi veľa ešte v minulosti. Boli to všetko zahraniční youtuberi, veď tých česko-slovenských bolo tak do desať. Myslím, že sa to za ten čas zmenilo a v posledných dňoch sa snažím dohnať tie dva roky, keď som mala pauzu, aby som bola aspoň trochu v obraze. Konkrétny vzor nemám, v posledných dňoch som si všimla mená ako LucyPug a Moma, pre mňa novinka, pre YouTube podľa počtu odberateľov známe tváre. Veľmi im fandím, konečne sa to rozrástlo (úsmev). Ale fandím aj všetkým zo Slovenska a Česka.

Ktoré typy videí na svojich kanáloch preferujete? Máte osobité video, ku ktorému máte vybudovaný špeciálny vzťah alebo sa vám k nemu viaže významná spomienka?

Patty Image: Každé video sa mi s niečím spája. Keďže som ho tvorila práve ja, v určitom čase a na určitom mieste, tak vždy sa to v človeku spája s množstvom spomienok. Typovo preferujem „líčiace“ alebo make-upové videá, vzhľadom na to, že toto je moja práca, toto ma úprimne baví najviac a aj preto sú práve videá tohto charakteru na mojom kanáli taktiež v najväčšom zastúpení.

Lenka: Ak sa nad tým zamyslím, nemám žiadne preferované typy videí. Každé jedno je iné a na každé som sa tešila. Som veľmi rada, že som natočila video s naším psíkom, Speedym, lebo takto budeme mať stále peknú spomienku. Taktiež si veľmi vážim každé jedno video, v ktorom so mnou niekto bol. Najradšej mám videá s bratom, Miškom.

Ako funguje vaša spolupráca s rôznymi značkami či e-shopmi? Dávate si záležať na výbere, ktoré ponuky prijmete?

Patty Image: Takáto spolupráca funguje vždy až po vzájomnej dohode. Spolupracujem s úzkou skupinkou spoločností. Samozrejme, že si na tom dávam záležať, snažím sa ľuďom pomáhať, a preto aj dopredu poctivo zvažujem každú jednu spoluprácu.

12607157_633266866833467_466409080_n

Lenka: Na spolupráci som si zakaždým dala záležať a bola som veľmi vyberavá. Mojou podmienkou je skutočnosť, že poviem len to, čo sama uznám za vhodné, teda len svoj názor. Akonáhle by mi do toho niekto mienil vstupovať, v zmysle čo mám k produktu povedať, tak ponuku neprijmem.

Stretávate sa častejšie aj s negatívnou kritikou, respektíve tzv. „haterskými“ komentármi? Máte špeciálny tip, ako im odolávať?

Patty Image: S tým sa stretávam len veľmi málo. A keďže ja sa vždy sústredím na to pozitívne, tak to málo negatívne ani nestíham sledovať. Môj tip je, že ak vy vysielate pozitívne, pozitívne sa vám bude aj vracať. U mňa to funguje na sto percent.

Lenka: Klop, klop, klop, ja „haterov“ nemám, za čo som naozaj nesmierne vďačná. Jeden z tisíc komentárov je negatívny a nad tým sa len pousmejem. Pokiaľ je to objektívna kritika, tú ocením a dokonca si ju aj vážim.

12620770_633248570168630_652520934_o

Patty, v súťaži Bloger roka 2014 si vyhrala 3. miesto v kategórii Krása & zdravý životný štýl, čo je krásne umiestnenie a srdečne blahoželáme. Je pre teba toto ocenenie výnimočné?

Ďakujem krásne. Z môjho uhla pohľadu to nie je výnimočné, je to milé, že vašu prácu dokáže oceniť aj niekto iný. Čo má pre mňa naozaj výnimočnú hodnotu, sú moji odberatelia. Ľudia, ktorí dennodenne sledujú a čítajú moje príspevky, ktorí mi dennodenne odovzdávajú spätnú väzbu a ktorí mi otvárajú svoje srdcia každý jeden deň. Toto je pre mňa výnimočné ocenenie, to si vážim a za to som vďačná.

Lenka, priala by si si jedného dňa uspieť v tejto súťaži aj ty?

Tak by som to nepovedala. Nemám v pláne vyhrávať súťaže (úsmev). Mojím cieľom je prispievať kvalitnými videami a mať mnoho spokojných odberateľov, ktorým sa moje videá budú páčiť a budú ich radi sledovať.

Čím to je, že vnímate vlogovanie ako svoj životný štýl?

Patty Image: Vlogovanie vnímam nielen ako svoj životný štýl, ale dokonca ako svoje celoživotné poslanie. Každým dňom sa utvrdzujem, že to, čo robím, robím pre niekoho a má to zmysel. Už viem, že mi táto práca bola poslaná „z hora“ a snažím sa ju vykonávať čo najlepšie, ako len viem.

Lenka: Či už sa to niekomu páči, alebo nie, vlogovanie sa životným štýlom stane. Rýchlo to človeka vtiahne (úsmev). Treba tomu venovať veľa času, práce aj financií, ale myslím si, že to stojí za to.

Máte motto, ktorým sa v živote riadite?

Patty Image: Poznám mnoho krásnych citátov, ktorými sa zvyčajne riadim. Dnes je to, napríklad tento – „Každý si je strojcom vlastného šťastia.“

12648057_633266860166801_685527205_n

Lenka: Konkrétne motto nemám, avšak čím som staršia, tým viac sa snažím pozitívne žiť, veľa sa usmievať, smiať a šíriť okolo seba dobrú náladu.

Patty, na základe vašich spoločných videí s manželom je zrejmé, že ste šťastný vyrovnaný pár. Vedela by si poradiť aj ostatným, čo je receptom na takýto harmonický vzťah?

(Smiech). Už máme naplánované video na túto tému. Každopádne by som povedala, že vzájomná komunikácia, rešpekt a láska sú liekom na všetko zlé ako i návodom na šťastný a vyrovnaný život.

Lenka, čo je podľa teba kľúčom k udržaniu si úspešného harmonického vzťahu?

Vzhľadom na to, že mám priateľa, s ktorým som naozaj šťastná, môžem povedať, že podľa mňa je vzťah skvelý a harmonický vtedy, keď si dvaja ľudia psychicky i fyzicky rozumejú, často sa spolu smejú a najmä je potrebné, aby obidvom rovnako šibalo (smiech).

Ako vyzerá váš bežný deň a čo robíte najradšej vo svojom voľnom čase okrem vlogovania?

Patty Image: Rada tancujem, chodím na prechádzky, rada varím, sledujem dobré filmy, hrám sa s mojím psíkom a v neposlednom rade trávim najradšej čas so svojím manželom.

Lenka: Môj bežný deň pozostáva z toho, že idem ráno do práce, po nej chodievam cvičiť, som s priateľom alebo s kamarátkami. Niekedy stihnem všetko, niekedy som len doma, zamestnaná množstvom domácich prác. Povysávam, povešiam „prádlo“ a spokojná, že som chvíľku sama, sadnem si pred televízor.

 12626171_633248756835278_67614208_n

Stretávate sa v bežnom živote aj s pozornosťou ľudí ako známe youtuberky? Zvyknú vás ľudia na ulici oslovovať?

Patty Image: Popravde si ma občas niekto všimne a je to milé stretnutie. Pozdravíme sa, odfotíme a prehodíme zopár slov. Je super vedieť, že tí ľudia, čo vás dennodenne pozerajú cez obrazovku, sú reálni (úsmev).

Lenka: Veľakrát som sa stretla s ľuďmi, ktorí ma na verejnosti oslovili a musím sa priznať, že som sa veľmi hanbila. Veľmi ma to potešilo, ale zdá sa mi, že som v danej situácii bola stále taká šokovaná, že som ani nevedela, čo na to povedať. Zatiaľ sa mi žiadna nepríjemná situácia nestala, skôr naopak, všetky sú príjemné, aj keď som trochu „nesvoja“ (úsmev).

Na záver by ste nám mohli prezradiť, či plánujete aj niečo nové v oblasti vlogovania?

Patty Image: Mám rozpracovaných veľmi veľa nových projektov, takže uvidíme, čo z toho sa mi podarí a ako (úsmev).

Lenka: Vzhľadom na to, že už bývam sama, tak určite sa budú „hauly“ okrem kozmetiky či oblečenia týkať aj doplnkov do domácnosti, keďže na tie teraz míňam najviac peňazí (úsmev).

Autor: Petronela Vavreková, Foto: archív Patty Image a Lenka

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ