Nórsko ako som ho nepoznala. Vďaka Erasmu+ som strávila semester v jednej...

Nórsko ako som ho nepoznala. Vďaka Erasmu+ som strávila semester v jednej z najrozvinutejších krajín sveta

2610
0
ZDIEĽAJ

Ako študentka Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach som mala prostredníctvom programu Erasmus+ možnosť uchádzať sa o jednosemestrálne štúdium v jednej z top krajín sveta, na Agderskej univerzite v meste Kristiansand v Nórsku.

Neviem si predstaviť urobiť lepšie rozhodnutie, ako zúčastniť sa tohto konkurzu a študovať semester v zahraničí. Táto skúsenosť ma presvedčila o tom, že to, čo mladí ľudia, respektíve študenti najviac potrebujú, sú práve nadobudnuté skúsenosti.

campus-kristiansand

Minulý akademický rok som ukončila bakalársky stupeň štúdia v študijnom programe Masmediálne štúdiá na FF UPJŠ v Košiciach a magisterský stupeň som začala práve v Nórsku. Spočiatku to bolo veľmi náročné. Môžeme si myslieť, akí znalí cudzieho jazyka sme, pokiaľ ho nepotrebujeme užívať dvadsaťštyri hodín denne. Na Agderskej univerzite som študovala v anglickom jazyku a mojimi spolužiakmi boli študenti z celého sveta. Prirodzene, každý z nás, vrátane vyučujúcich a domácich obyvateľov, mal dosiahnutý iný znalostný stupeň angličtiny, inú výslovnosť, prízvuk ako i rôzne tempo reči. Všetky tieto faktory zohrávali významnú rolu pri našej vzájomnej komunikácii, takže prvé dva týždne pre nás predstavovali viac menej len adaptovanie sa na nové prostredie. Pre mňa bolo zaujímavé najmä poznanie, že zo slovenskej univerzity som tam bola jediná.

rsz_20150823_161334

Medzinárodná organizácia ESN, starajúca sa o program Erasmus+ študentov, pre nás pripravovala po celý čas zaujímavé podujatia a aktivity, vďaka ktorým sme mali množstvo príležitostí navzájom sa lepšie spoznávať a odniesť si tak zo študijného pobytu nielen množstvo vedomostí, ale aj priateľstiev a v neposlednom rade aj zážitkov plných zábavy.

V čom je Nórsko výnimočné?

Vzhľadom na skutočnosť, že som nemala príležitosť zúčastniť sa zahraničného študijného pobytu aj v inej krajine ako v Nórsku, nemôžem si dovoliť porovnávať to. Avšak je všeobecne známym faktom, že Nórsko je jednou z najrozvinutejších krajín sveta, a to aj podľa najnovších štatistík, čoho zrkadlom je práve vysoká kvalita vo všetkých oblastiach ich pôsobenia. Mimoriadne kvalitná bola aj Agderská univerzita, na ktorej som v Nórsku študovala. Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, na ktorej študujem už štvrtý rok, považujem taktiež za mimoriadne kvalitnú, avšak netreba zabúdať na fakt, že severské krajiny majú iné možnosti než máme my na Slovensku, z čoho prirodzene vyplýva určitý rozdiel aj v oblasti systému školstva. Z hľadiska poskytovania služieb študentom, vysoko pozitívne hodnotím univerzitnú knižnicu, do ktorej prístup majú všetci študenti univerzity zadarmo, dokonca ešte aj v sobotu.

Handelshøyskolen ved UiA, institutt for økonomi, studenter i BE-110 med foreleser Steinar Egge.

adger

Čo sa mi v Nórsku páčilo najviac?

Nie je jediná vec, o ktorej môžem povedať, že sa mi v Nórsku nepáčila, keď si, samozrejme, odmyslím ceny pri nákupe v obchodoch. Hlavným dôvodom, prečo však táto krajina láka rok čo rok množstvo návštevníkov z celého sveta, je práve rozprávková príroda. Nórsko je ako stvorené na turistiku, a tak nedalo ani mne, aby som na niektoré z obľúbených vyhliadkových miest nešla. Vybrala som si skalný útes Preikestolen, známy ako „Pulpit Rock“, respektíve tzv. „Kazateľnica Preikestolen“. Je to jedno z najkrajších miest, ktoré som v živote videla. S čím som však predtým nepočítala, bola sila vetra, ktorá ma po príchode do cieľa doslova šokovala. Človek mal chvíľami pocit, že do istej miery dochádza k popieraniu samotného gravitačného zákona a treba byť viac ako opatrný, aby nedošlo k úrazu či veľkej tragédii.

rsz_20150819_165309

Nebolo by Nórsko bez Osla, tak ako iné krajiny bez svojho hlavného mesta. Výlet tam patrí medzi moje najobľúbenejšie zážitky. Množstvo múzeí, Národná galéria, Kráľovský palác, Holmenkollen, Národná opera a balet a množstvo ďalších pamiatok, ktorými sa Oslo pýši, stojí za to vidieť.

rsz_imag3420

Špeciálnu radosť mi urobila návšteva rodného domu jedného z najznámejších nórskych spisovateľov a novinárov, Arne Garborga, ktorý pochádza z roku 1848 a postavili ho sami Garborgovi rodičia.

12463889_1121397291234373_1805068845_n

Študijný pobyt v zahraničí vrelo odporúčam všetkým. Je to príležitosť zažiť jedny z najúžasnejších chvíľ v živote, spoznať novú kultúru, nových ľudí i z tých najmenších kútov sveta, zdokonaliť sa v cudzích jazykoch a vidieť prekrásne miesta. Sama by som si to veľmi rada ešte raz zopakovala, avšak zakaždým príde napokon čas rozlúčiť sa. Aj napriek mojim istým obavám pred nástupom na mobilitu, musím po návrate z nej zhodnotiť, že to naozaj stálo za to!

Autor: Petronela Vavreková, Foto: Petronela Vavreková, University of Agder

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ