Malý – veľký princ, Antoine de Saint-Exupéry

Malý – veľký princ, Antoine de Saint-Exupéry

2314
0
ZDIEĽAJ

Presne 115 rokov ubehlo od narodenia slávneho Francúza, spisovateľa a pilota  Antoina de Saint-Exupéryho. Pri jeho mene si celý svet vybaví v mysli dve slová: Malý princ.

Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry sa narodil 29. júna 1900 v Lyone vo Francúzsku. Bol synom grófa Jeana de Saint-Exupéryho a Marie de Fonscolombe. Mal tri sestry a jedného brata. Po smrti otca sa rodina presťahovala do Mansu k starému otcovi. Tu začal študovať na jezuitskej internátnej škole. Už v detstve sa pohrával s poéziou a písal básne. Zároveň ho zaujímali vynálezy a obdivoval pilotov, ktorí lietali na prvých skonštruovaných lietadlách. Hoci najbližšie letisko sa nachádzalo asi sedem kilometrov od miesta, kde Exupéryovci žili, malý Antoine ho často navštevoval. Prvý raz si sadol do lietadla, keď mal dvanásť rokov a spolu s pilotom sa vzniesol do výšok. Začiatkom prvej svetovej vojny v roku 1914 sa jeho matka stala ošetrovateľkou v lazarete v Ambérieu. Antoine spolu s bratom študovali vo Švajčiarsku, vo veku pätnásť rokov však brat Francois nečakane zomrel na následky reumatickej horúčky. Antoine zmaturoval v roku 1917 a pripravoval sa na skúšky na námornú akadémiu, na ktorú sa však nedostal. Zapísal sa teda na štúdium architektúry v Akadémii krásnych umení.

Vojenčina premenila chlapca na pilota

lepetitprince comMladý Antoine de Saint-Exupéry nastúpil na povinnú vojenskú službu v roku 1921 v Neuhofe. Pôsobil v opravárskych leteckých dielňach a tu absolvoval výcvik pilota.  Už o dva roky neskôr sa pri nehode ťažko zranil a rodina ho od lietania odhovárala. Antoine sa preto na určitý čas vrátil na zem a zamestnal sa ako obchodník v automobilovom priemysle. Netrvalo dlho a v roku 1926 uzrela svetlo sveta jeho prvá poviedka Letec. V tom istom roku nastúpil k leteckej spoločnosti v Toulouse, zakrátko ho menovali za veliteľa leteckej stanice. Trinásť mesiacov, ktoré tu prežil, opisuje vo svojej knihe Pošta na juh. Rozbehnutá kariéra vyslala Exupéryho do Buenos Aires, kde pôsobil v rokoch 1929 – 1931 ako riaditeľ spoločnosti Aeroposta, ktorá prevádzkovala nočné lety medzi Amerikou a Európou. Rok 1931 bol pre Antoina významným medzníkom. Oženil sa s Consuelou Suncin de Sandoval, vydal knihu Nočný let a bol vymenovaný za Rytiera Čestnej légie.

Lietania sa nechcel vzdať

france-histoire-esperance comAntoine de Saint- Exupéry si privyrábal aj ako reportér, čo sa mu však takmer stalo osudným. Vyslali ho za reportážou do Španielska, a tak sa v roku 1936 pokúsil o diaľkový let z New Yorku do Ohňovej Zeme. V Guatemale však havaroval. Utrpel mnohé zlomeniny, ale prežil. Lekári ho po rekonvalescencii vyhlásili za neschopného vojnových letov. Napriek tomu sa usiloval, aby si presadil svoje a mohol aj naďalej pilotovať lietadlo. Podarilo sa mu to. Bol jedným z najodvážnejších pilotov, bojoval s veľkým nasadením a bez ohľadu na riziko. Napriek tomu, že prekročil štyridsaťtriročnú vekovú hranicu vojnového pilota, získal povolenie lietať na prieskumnej verzii lietadla P-38 Lightning. Po dvoch letoch dostal kvôli ďalšej nehode zákaz, odišiel teda do Alžírska, kde chcel dokončiť rozpracovanú knihu s názvom Citadela. Letec a spisovateľ Exupéry mal problémy s francúzskym vedením, ale od amerického generála dostal povolenie zúčastniť sa piatich ďalších akcií. Limit však prekročil, a to až na deväť letov. Posledný júlový deň v roku 1944 vzlietol z Korziky k letu nad okupovaným Francúzskom, netušil však, že tento let bude posledný. Okolnosti jeho smrti nie sú dodnes jasné. Niektorí svedkovia tvrdili, že jeho lietadlo bolo zostrelené po súboji s dvojicou nemeckých lietadiel. Iní hovorili, že spáchal samovraždu. Vrak havarovaného lietadla objavili až šesťdesiat rokov neskôr, v roku 2004.

Malý princ kraľuje rozprávkam

malyprinc_zpsc2501a33Keď mal Antoine de Saint-Exupéry 43 rokov, vydal knihu, ktorú dnes pozná celý svet. Príbeh Malého princa už desaťročia fascinuje deti i dospelých. Je to najznámejšie Exupéryho dielo a zároveň najslávnejší rozprávkový príbeh modernej literatúry. Je o detstve a dospelosti, láske, priateľstve a ľudských vlastnostiach. Kniha je rozprávaním  príbehu pilota, ktorý stroskotal na Sahare a práve tu sa stretáva s Malým princom, ktorý prišiel z ďalekej planéty. Autor v diele vyslovuje filozofické myšlienky, ktoré po prečítaní azda každého donútia k zamysleniu. Kniha obsahuje aj kresby samotného autora. Malý princ bol preložený do viac ako 180 jazykov, patrí medzi najpredávanejšie knihy, celosvetovo sa predalo viac ako 80 miliónov kópií. Na základe knihy vznikli viaceré filmové adaptácie, dve opery a jeden animovaný seriál. Na Slovensku poznáme Malého princa aj vďaka hudobnému spracovaniu skupiny Aya.

„Správne vidíme iba srdcom. Čo je dôležité, zostáva očiam skryté.“ (Antoine de Saint-Exupéry)

Autor: Paula Beinsteinová, Foto: refresher.sk, france-histoire-esperance.com, lepetitprince.com, lpm-blog.com.br

Som Martinčanko-Žilinčanka, ktorej neustále čosi víri hlavou. Preto píšem – veselo aj vážne, spravodajstvo, publicistiku i blog. Redakčne sa realizujem v magazínoch, v novinách aj na webe. Kultúra, hudba, bývanie, lifestyle ale i fitness- to je moja parketa 🙂

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ