Ján Dubnička: Recept na šťastie existuje!

Ján Dubnička: Recept na šťastie existuje!

2928
0
ZDIEĽAJ

Jána Dubničku netreba nikomu predstavovať. Pred niekoľkými rokmi ste ho denne stretávali na televíznych obrazovkách, dnes sa vám prihovára ako kouč a aj ako autor úspešnej knihy. Jeho životnou úlohou je inšpirovať, motivovať a ukázať nové možnosti a cesty, ako si zlepšiť život.

rsz_dscn7986

Ľudia si vás môžu pamätať ako moderátora. V súčasnosti je náplňou vašej práce koučovanie, trénovanie, školenia a pomoc ľuďom. Je to to pravé pre vás?

 

Mimo médií som 9 rokov a myslím, že tak je to správne. Ja už mám absolútne jasno v tom, že koučovanie a motivovanie je to, čo chcem robiť, stále lepšie a kvalitnejšie. Veľa sa stále vzdelávam a aj ja stále rastiem, aby mohli rásť a posúvať sa aj ľudia, s ktorými pracujem, ktorých koučujem, ktorým prednášam, ktorých motivujem. Ako kouč pomáham ľuďom zlepšiť kvalitu ich myslenia a tým pádom kvalitu ich života,

Kouč nie je práca na polovičný úväzok, ale životný štýl. Ako hlboko zasiahol do vášho života?

V prvom rade ja sám žijem podľa toho, čo odovzdávam ľuďom, podľa určitých princípov. Denne vidím úspešné pribehy, ktoré má presviedčajú o tom, že to čo robím, má obrovský zmysel. A keďže vidím zmysel, tak pracujem s ešte väčšou vášňou a nadšením. Učím sa od každého jedného klienta, od každého človeka, z jeho úspechov aj nezdarov. A najmä, veľmi často koučujem aj sám seba.Každý deň ľuďom posielam Myšlienku dňa, aby sa hneď ráno zamysleli nad tým, ako to majú vo svojom živote a uvedomili si, či to tak mať chcú a čo s tým dokážu urobiť. Založil som komunitnú stránku pozitívne zmýšľajúcich ľudí na Facebooku – Staň sa hviezdou svojho života, kde denne uverejňujem svoje myšlienky aj myšlienky iných ľudí. Môj blog na mojej webstránke nesie názov Staňte sa architektom vlastného života a pravidelne v ňom uverejňujem príspevky týkajúce sa zlepšenia kvality života. Nakrúcam pre ľudí videá, pripravujem on-line kurzy. Píšem o tom, čomu rozumiem, o tom, čo mne pomohlo zmeniť moje myslenie a smerovanie v živote, čo mne pomohlo získať úspech.

Veľa sa hovorí o pozitívnych myšlienok. V čom tkvie ich sila?  

Toxické alebo sabotujúce myšlienky. Myšlienky, ktoré nás vzďaľujú od našich cieľov, ktoré nám spôsobujú v živote pocit zaseknutia. Nedokážeme zabrániť všetkým negatívnym myšlienkam, aby v našej mysli vznikli. Ale môžeme urobiť vedomé rozhodnutie, ktorým myšlienkam budeme venovať pozornosť. Je to naša voľba, ktoré myšlienky vpustíme do našej mysle. A tá voľba tu vždy je. Je užitočné, zamestnať si v hlave „vyhadzovača“ negatívnych a neužitočných myšlienok. Je to rovnaké, ako keď je vyhadzovač pred diskotékou, aby rozhodol o tom, ktorého človeka vpustí dnu. Tak je to aj s vyhadzovačom v našej hlave. Chce to tréning a sústredenie, ale je možné, naučiť sa s tým pracovať.

DSC_4625

Nedávno vám vyšla prvá kniha „Vytvorite si život, po akom túžite“ v ktorej spájate všetky svoje doterajšie skúsenosti. Je táto kniha vašim splneným snom?

 

Pred štyrmi rokmi som si do „Knihy cieľov“ napísal nasledovné: „Mám vlastnú motivačnú knihu.“ Vtedy som netušil, či a ako by sa to mohlo podariť, ale stále mi to vŕtalo v hlave a veril som, že som schopný ju napísať. A keď sa dnes nad tým zamyslím, tak to malo aj logickú postupnosť. Najskôr som začal písať blogy na moju stránku, potom som prispieval na iné webstránky o osobnom raste, neskôr som začal na mesačnej báze prispievať do časopisu Zisk manažment, postupne som z blogov tvoril väčšie celky. Prišli prvé podnety od ľudí, aby som vydal knihu, aby som všetko to, čo som písal na rôzne miesta, združil do jedného celku. Tak som sa pustil do tvorby e-knihy. A keď bola na svete a dal som ju prečítať mojej veľmi dobrej kamáratke, ktorá tiež píše knihy, tak mi na druhý deň volala, aby som ju hneď poslal do vydavateľstiev. A tak sa stalo, že sa ozvalo vydavateľstvo Slovart a  že dnes je na svete v papierovej podobe.

Existuje recept na šťastný život?

Samozrejme, že existuje recept na šťastný život. Každý z nás ho pozná, a má ten recept v sebe. Každý človek je odborníkom na svoj vlastný život, a na otázku, čo pre neho znamená šťastie, si dokáže odpovedať. Ak tvrdí, že nedokáže, potom som presvedčený, že veľa času hľadaniu odpovede nevenoval. Tým receptom je totiž každodenná práca na tom šťastnom živote. Prízvukujem, že každodenná. Postupne, pomaly, krok za krokom, ale byť stále v pohybe a približovať sa k tomu, čo človek skutočne chce. Ale to najdôležitejšie je, najskôr si ujasniť, čo ten šťastný život vlastne je.

OBALKA_Dubnicka_zivot_02-page-001 2

Pre nejedného môže byť receptom na šťastie aj šport. Aký k nemu máte vzťah?

Tykám si s viacerými športami, ale aktuálne sa úplne intenzívne venujem crossfitu. Boxoval som 2 roky, zaujímavá skúsenosť, aj keď ja som to skôr vnímal ako doplnok k posilňovni, niečo ako cardio. Behávam a bicyklujem. Veľmi mi chýbajú zimné športy, nelyžujem, ani nesnowboardujem. Akosi som sa k týmto športom nedostal, keďže u nás v rodine typické neboli. A keď si spomínam, tak ani rodičia nelyžovali. Ale hory a sneh milujem, lenže ja sa z kopca môžem spúšťať akurát tak na „igelitke“ (smiech). A pokiaľ ide o šport, je v ňom zahrnutých veľa kvalít – sebadisciplína, vytrvalosť, trpezlivosť, zameranie pozornosť, viera. Mám rád crossfit, pretože vám posúva mentálne nastavenie toho, čo je, a čo nie je možné. Prebieha to v kolektíve, a ľudia vás „vyhecujú“ k výkonom. Ide o náročné cvičenie, pri ktorom sa stretnete s prvkami silového, aeróbneho a gymnastického tréningu.

Vraj ste si pred časom splnili aj svoj cestovateľský sen.

Áno, podarilo sa mi to minulý rok v septembri. Navštívil som Thajsko. Cestoval som 21 dní a spoznával krajinu. Užil som si ruch Bangkoku, ale aj pokoj, biele piesočnaté pláže a priezračné more ostrova Samui a dovolenkový „komerčný“ ruch Phuketu. Videl som nádherné waty presiaknuté duchovnom a neskutočným pokojom. Rozprával sa s budhistickými mníchmi. Ochutnal rôznorodosť zvykov, tradícií a jedál. Kŕmil som opice na Monkey Beach a vozil sa na slonoch. Navštívil som Maya Bay, kde sa nakrúcal film Pláž s Leonardom di Capriom a úžasné majestátne vodopády Na Muang. Šnorchloval som sa na panenských ostrovoch. Bol som týždeň „dolámaný“ z thajskej masáže. V Thajsku sa jazdí vľavo, takže pri prechode cez cestu som bol domotaný, kam sa vlastne pozrieť. Doprava je tam tak trocha chaotická, ak si myslíte, že ste na hlavnej ceste, je to váš problém, to som mal možnosť zažiť pri presúvaní sa na skútri.

Autor: Michal Ondruš, Foto: Archív J.D.

Milovník kníh a hier so slovíčkami. Často lieta v oblakoch, tam sa totiž rodia tie najlepšie Snaží sa vidieť veci inak, preto založil PR agentúru First media v ktorej aktívne pôsobí. Verí, že univerzálny recept na úspech neexistuje, preto hľadá nové možnosti a cesty. Má rád voľnosť, dôslednosť a férovy prístup.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ