Dušan Plichta: „výber jedla a životospráva má oveľa väčší význam ako len...

Dušan Plichta: „výber jedla a životospráva má oveľa väčší význam ako len to, či vyzeráte dobre v plavkách.“

2865
0
ZDIEĽAJ
Dušan Plichta
Dušan Plichta

Dušan Plichta, zakladateľ značky Powerlogy, je trénerom životosprávy, dobrodruhom a nadšencom, ktorého hlavným cieľom v živote je „inšpirovať a pomôcť ľuďom realizovať svoj 100% potenciál cez optimalizáciu životosprávy a šikovné životné experimenty.“Jeho blog bol nominovaný na ocenenie Bloger roka 2014 zrejme aj preto, že okrem rád ako zlepšiť svoju životosprávu a mať viac energie, obsahuje aj zdravé recepty, zážitky z jeho cestovania a rozhovory so zaujímavými ľuďmi.

Jeho štúdium na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave sprevádzalo pôsobenie vo folklórnom súbore Lúčnica, vďaka ktorému mal možnosť spoznať cudzie krajiny. Kvalita potravín ho viedla k tomu, aby sa začal zaujímať o gastronómiu v spojení so zdravím a fungovaním nášho tela. Poznatky z tejto oblasti začal skúšať sám na sebe, a takto objavil spôsoby, akými sa dá zlepšovať telo a myseľ. Absolvoval školenia u zahraničných odborníkov ako Charles Poliquin a EdgarBressani, ktorí sa zaoberajú optimalizáciou výživy, výberom vhodného cvičebného plánu a pestovaním kvalitnej kávy.

Dušan Plichta

Počas jeho práce trénera sa stretáva s uvedomelými ľuďmi, ktorí o svoju životosprávu dbajú, no všeobecná realita je často odlišná: „stretávam sa s rôznymi ľuďmi, pričom problém často ani nie je v nevedomosti , ale skôr v správnom prístupe a zamyslení sa nad tým, že výber jedla a životospráva má oveľa väčší význam ako len to, či vyzeráte dobré v plavkách.“

Čo by mali ľudia teda v prvom rade zmeniť, aby na sebe pocítili zmenu k lepšiemu? Životospráva je komplexná záležitosť, ale pravdou je aj to, že niekde treba začať. Ja väčšinou ľudom radím v prvom rade spoznať kritériá kvalitných potravín, odstrániť z jedla chémiu, cukor, príliš veľa lepku… Potom postupne riešiť pomer makroživín a začať si kontrolovať množstvo sacharidov vo výžive. Ak však niečo telu zoberiete a teda energiu z cukru, tak to potrebujete nahradiť niečím iným…Paradoxne sa ako najlepšia náhrada ukazujú práve zdravé tuky. Tie vás a aj váš mozog dobre zasýtia a pomôžu vám aj efektívne zúžitkovať biologickú hodnotu vitamínov zo zeleniny.“

Dušanovou víziou je pomôcť ľuďom dosiahnuť dostatok energie na využiť svoj potenciál. Energia však ľuďom chýba, pričom za to nemôže jeden konkrétny faktor, ale kombinácia niekoľkých, medzi ktoré patrí kvalita potravín a hodnota výživy; kvalita spánku a regenerácie buniek; vplyv toxínov a elektromagnetického žiarenia; nedostatok pohybu; vplyv stresu a naša neschopnosť zvládať ho. Práve stres je tým najpodstatnejším faktorom, ktorého vplyv môžeme zmierniť cvičením, športom, meditáciou, dýchaním, strečingom alebo výberom samotnej stravy.

Pod jeho značkou Powelogy dnes predáva širokú škálu zdravých a kvalitných potravín, no na začiatku tohto konceptu bola práve Dušanova obľúbená káva. Keďže na Slovensku je pomerne ťažké zohnať kvalitnú kávu, sám sa rozhodol produkovať organickú, ktorá je prospešná pre naše zdravie. Za znalosťami sa vybral až do ďalekej Brazílie, kde sa správne techniky produkcie a prípravy kávy učil priamo od top odborníkov v tejto oblasti.

Power Coffee
Power Coffee

Pri čítaní jeho blogu sa určite stretnete s množstvom odkazov na PowerCoffee, čo je káva, ktorá sa pije s MCT tukom a organickým maslom. „Táto kombinácia mi bola odporučená Charlesom Poliquinom, keď som sa vyzvedal o vplyve kávy na zdravie človeka a jej aplikácii v športovej výžive. Charles Poliquin je jeden Top silových a kondičných trénerov vo svete, ktorý sa preslávil aj svojimi hlbokými znalosťami a výskumom hormonálnej rovnováhy a jej vplyvu na zdravie človeka. Následne som sa prepracoval k biohackerovi Daveovi Asprey, ktorého poznatky ma hneď fascinovali a začal som ich na sebe testovať. Nešlo mi ani tak o chudnutie, ako o zlepšený fokus a mentálny výkon. A keďže som zatiaľ nič lepšie, ako práve túto vhodne stimulujúcu kombináciu nenašiel a zároveň milujem kávu tak to bolo jasné… Prejavila sa moja vášeň a keď sa pozriem späť, tak to vyznieva až trochu rozprávkovo, ako som sa pustil do vlastnej tvorby produktov, pre ktoré som sa inšpiroval v zahraničí pri ceste za poznaním…“

Vo videu nižšie si môžete pozrieť Dušanov návod na prípravu Power Coffee.

Pokiaľ som vás jeho skúsenosťami a znalosťami ohľadom kávy a životného štýlu zaujala, odporúčam vám navštíviť jeho blog www.dusanplichta.com a internetový obchod www.powerlogy.com.

Autor: Lucia Jurenková, Foto: www.dusanplichta.com

Som maliarka tvoriaca pod značkou Lucia Jurenkova ART a študentka marketingovej komunikácie na UK. Mojou najväčšou vášňou je umenie a literatúra, no tiež reklama, ktorú študujem. Okrem toho milujem Áziu, východné filozofie a náboženstvá, jógu a psychológiu. Mojím cieľom je prehovárať k ľuďom o dôležitých veciach v živote prostredníctvom umenia.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ