Celé Slovensko zaplavili objatia

Celé Slovensko zaplavili objatia

844
0
ZDIEĽAJ

Viac ako päťdesiat slovenských miest sa vo štvrtok 25. júna zapojilo do celoslovenského Dňa objatí známeho aj ako Hug Day. Dobrovoľníci naprieč celým Slovenskom rozdávali radosť a objatia nielen na uliciach, ale aj v školách, škôlkach, na mestských úradoch, v domovoch dôchodcov či v nemocniciach.

IMG_2868V Poprade sa počas štvrtého ročníka celoslovenského Hug Day prekonal minuloročný rekord, kedy dobrovoľníci rozdali 9 347 objatí. „Tento rok sme spolu rozdali 10 424 objatí a prekonali sme minuloročný rekord,povedal koordinátor podujatia v Poprade Martin Mlynár. Zaujímavosťou je, že tento rok sa objímalo premiérovo aj v Tatrách. „Štyria dobrovoľníci šli do Tatier na túru, kde rozdávali objatia turistom. Objali napríklad Nemcov, Slovákov, Čechov, ale aj Austrálčanov,“ dodal Mlynár.

Vrúcne objatia sa rozdávali aj pod Tatrami

V uliciach Popradu rozdávalo objatie 53 dobrovoľníkov. S úsmevom na tvári a s tabuľkou s nápisom Objatie zadarmo ste ich mohli stretnúť v celom meste. Pohybovali sa na námestí, na staniciach,  v nákupnom centre, v školách, ale aj v nemocnici a v mestských domovoch dôchodcov, kde potešili starších obyvateľov mesta. Reakcie ľudí na túto akciu sú rôzne, jedným sa tento deň zdá milý a objatie si vyslovene pýtajú, iní sa mu bránia. IMG_2840Väčšina ľudí však objatie prijíma pozitívne. Ide o veľmi milú akciu. Keď som videla mladých ľudí ako sa ku mne blížia a držia v rukách tabuľku s označením, že vás chcú objať, tak som neodolala a musela som ich všetkých vyobjímať,“ povedala Viera z Popradu. Druhýkrát sa podujatie zorganizovalo aj v susednom meste Svit. Do akcie sa zapojili členovia Mládežníckeho parlamentu zo Svitu, ktorých bola dovedna desať. Vo Svite sme rozdali dokopy 791 objatí a objímalo sa pri obchodných domoch, na sídliskách, školách a v uliciach mesta,“ uviedol Marko Habiňák, koordinátor podujatia vo Svite. Svoje objatie od mladých dobrovoľníkov dostal aj primátor mesta.

Spišská Nová Ves na päť minút zamrzla

Zaujímavých spojení s týmto dní je naozaj veľa. V niektorých mestách sa objímali radnice, kostoly či tvorili sa rôzne ľudské reťaze okolo fontán. V Spišskej Novej Vsi dokonca na päť minút zamrzlo 350 študentov. Tento pokus o zamrznutie časti centra mesta sa odštartoval zvonením z najvyššej kostolnej veže na IMG_2898Slovensku a následným písknutím na píšťalke. Hlavnou myšlienkou bolo upozorniť nato, že máme žiť pokojne a nemusíme sa stále len ponáhľať. Hoci podujatie začínalo oficiálne až o desiatej hodine doobeda, tak študenti Prvého slovenského literárneho gymnázia v Revúcej predbehli všetkých. V rámci 24-hodinového festivalu Carpe Diem sa rozdalo prvých približne  250 objatí ešte pred oficiálnym štartom Dňa objatí. „Vždy idem do Dňa objatí s tým, že chcem niekomu urobiť radosť. Tento rok som objatia rozdával už tretíkrát a reakcie ľudí v Prešove bolo tak pozitívne ako nikdy predtým. Mnohí k nám kráčali s otvorenou náručou. Dobrovoľníčky nám dokonca povedali o mužovi, ktorý niečo predával a na otázku, či ho môžu objať im so slzami v očiach povedal: „Prosím, urobte to.“ Je úžasné zažiť takýto deň,“ zhodnotil Hug Day koordinátor z Prešova Kornel Kubík.

Rozdalo sa viac ako 100 000 objatí

Podľa prvých výsledkov dosiahli organizátori podujatia Hug Day 2015 v rámci celého Slovenska veľký úspech. „Sčítali sme počet rozdaných objatí vo všetkých slovenských mestách. Prekonali sme hranicu 100 000 objatí, čím sme vytvorili nový rekord. Výsledné číslo nás prekvapilo a veľmi potešilo,“ skonštatoval celoslovenský koordinátor Hug Day Jaroslav  Dodok. Oproti minulému roku sa počet objatí výrazne zvýšil. Vtedy sa v uliciach Slovenska rozdalo 79 150 objatí. V rámci celého Slovenska sa do tohtoročného podujatia zapojilo 51 miest s vyše 600 dobrovoľníkmi. Toto milé podujatie prešlo už druhýkrát aj za hranice krajiny. Dobrovoľníci rozdávali objatia aj v ďalších 15 krajinách, napríklad v Keni, Egypte, Brazílii, Gruzínsku alebo v Rumunsku.

Autor: Simona Ivančáková, Foto: Simona Ivančáková

Žurnalistka, ktorá sa nestratí takmer v žiadnej téme. Venuje sa predovšetkým športu, cestovaniu a kultúre.Vo svojom voľnom čase rada fotí ľudí a reportáže, cestuje a píše. Miluje smiech, slnko a slnečnice.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ