5 tipov ako neprísť o bicykel

5 tipov ako neprísť o bicykel

2705
0
ZDIEĽAJ

Zlodeji ukradnú každoročne bicykle za stotisíce eur. Situácia sa zhoršuje vždy s príchodom jari a v lete, kedy ľudia využívajú bicykle najčastejšie. Lenže ich aj nechávajú bez dozoru, alebo nedostatočne zabezpečené. Ako predísť krádeži bicykla? Tu je niekoľko rád, ktoré je potrebné dodržať, aby vám váš bicykel patril aj naďalej.

1, Kvalitný zámok je základrsz_zámok_na_bicykel_yale

Zamykať si bicykel by malo byť samozrejmé. Napriek tomu s tým má veľa cyklistov problém. Podľa nich je zámok ťažký, nikam sa na bicykel nezmestí, prekáža. „Potom je ale potrebné si uvedomiť, že kilogram naviac v podobe zámku môže zachrániť bicykel napríklad za stovky eur,“ hovorí Daniel Gregor, bezpečnostný expert spoločnosti ASSA ABLOY, ktorá vyrába aj cyklozámky.

2, Zamknúť nestačí, je potrebné zamknúť správne

Priznajme si, že slovenské mestá stále nie sú veľmi priateľské k cyklistom. Správne by ste mali bicykel zamknúť k pevnému stojanu, ale tých veľa nie je a tak musíte improvizovať. Keď už nič také nenájdete, zamykajte bicykel aspoň cez rám, alebo cez vidlicu. Aj tak ale hrozí, že zlodej bicykel jednoducho zoberie a odnesie. Zlý príklad je napríklad zamknúť len predné koleso – zlodej ho „vycvakne“ z úchytov a kľudne odíde aj bez neho.

3, Zamykať aj keď bicykel opustíte len na chvíľku

Idete len kúpiť pečivo do obchodu? Aj tak bicykel poriadne zamknite. Argumentom nie je ani to, že na bicykel stále vidíte. Kým sa dostanete cez pokladne, zlodej môže byť už ďaleko.

4, Na noc bicykel skryte pred očami zlodejovZámok Yale pohodlne umiestnite na rám bicykla

V noci by bicykel rozhodne nemal byť niekde na očiach. Pokiaľ vám na ňom záleží, skryte ho do domu. „Ani tam ale nezabudnite bicykel zamknúť a opäť najlepšie k niečomu pevnému,“ radí Gregor. Pokiaľ použijete zámok s dostatočne dlhým lankom, môžete zamknúť aj ďalšie predmety, alebo viac bicyklov naraz.

5, Nechajte si bicykel označiť GPS lokalizátorom, alebo mikročipom

Pokiaľ vám na bicykli naozaj záleží, investujte do niektorých ďalších spôsobov ochrany. Bicykel je možné zabezpečiť GPS lokalizátorom, vďaka ktorému potom  okamžite nájdete jeho polohu. Na bicykel sa tiež dajú rozmiestniť mikročipy. Zlodej nič nezbadá, ale bicykel je potom jednoznačne možné identifikovať pri ďalšom predaji.

Viac informácií na www.fabsk.sk

Autor: Miloš Toporcer, Foto: www.parliamo.cz

Športový fanatik a extrovert najvyššieho stupňa. Šefredaktor a spoluzakladateľ webu hlasludu.sk.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODKAZ